U zavisnosti od afiniteta samih gostiju, biftek se može spremiti na tri načina. Treba biti pažljiv u odabiru jer svaki od ovih načina zahteva specifično slaganje sa vinom. Što je tekstura mesa čvršća, vino treba da bude punijeg i jačeg ukusa. Osnovni princip je da vino ne sme nadjačati zalogaj niti da biftek bude ispraćen slabim bukeom vina. I ako zaboravite da napomenete konobaru kakav biftek želite nema razloga za brigu, pitaće oni vas. Ne postoji ni najmanji način da se počne sa spremanjem bifteka a da se gost nije konultovao ili mu se preporučilo.
Rare – krvavi biftek
Na ovaj način meso održava svoju prirodnu mekoću i teksturu. Termička obrada je jako kratka i traje 3 do 4 minuta sa po svake strane. Pažljivo se vodi računa kako bi sredina bila puna sokova i izrazito crvena. Ovakav način se preporučuje pravim ljubiteljima mesa.
Medium – srednje spremljen biftek
Meso zadržava mekoću i teksturu a ostaje crvenkasto (ružičasto) u uskom delu sredine. Sprema se na roštilju oko 7-8 minuta sa svake strane na umerenoj vatri. Ovakav način pripreme je najčešći jer usklađuje ukuse mekoće i teksture kvalitetnog bifteka sa tradicionalnim načinima pripreme.
Well done – jako pečeni biftek
Ovaj način pripreme nije previše popularan kod pravih ljubitelja bifteka ali naravno da ima svoje pristalice i uprkos tome. Komad mesa se dobro rastuče i ocedi od ulja kako se ne bi presušilo za vreme pečenja i kako bi se vratilo u svoju formu. Peče se oko 10tak minuta sa svake strane na umerenom žaru. Ovde se mora biti pažljiv kako bi se očuvala prirodna struktura vlakana i nikako ga previše tuću da ne bi izgubilo formu.
Naša je preporuka da probate sva tri načina spremanja kako bi odlučili šta je ono što vam se najviše dopada i u čemu ćete poptuno uživati.